Ekspertka w obszarze pomocy publicznej i rozwoju biznesu. Pracuje z przedsiębiorstwami nad rozwojem i wdrażaniem innowacji, jak również nad pozyskiwaniem finansowania na tę sferę działalności (dotacje i ulgi podatkowe). Skaluje startupy (również poza Polskę) i poszukuje dla nich inwestorów. Projektuje i prowadzi akcelatory, opracowuje strategie i narzędzia do rozwoju innowacji oraz projektów badawczo-rozwojowych (B+R). Łączy doświadczenia i wiedzę w zakresie realizacji i prowadzenia projektów o podwyższonym ryzyku, z wiedzą z zakresu pomocy publicznej. Odpowiada za opracowanie kilku studiów sektorowych, które są podstawą uruchamianych Programów Sektorowych w ramach PO Inteligentny Rozwój przez NCBR. Autorka m.in. programu sektorowego GameINN oraz ekspertka w zakresie definiowania działalności B+R w informatyce i zarządzania projektami rozwojowymi w IT. Mentorka startupów. W 2022 roku znalazła się w gronie Top 100 Women From VC and Startup Ecosystem In Poland, ranking vestbee.
Ekspert od zarządzania transformacją i zmianą w międzynarodowych przedsiębiorstwach. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu korporacjami branży wysokich technologii. Z branżą teleinformatyczną związany od 30 lat, pracując w AT&T, Lucent Technologies, Alcatel-Lucent (na stanowisku Prezesa i Dyrektora Zarządzającego Sprzedażą dla Europy Centralnej i Wschodniej) i Nokia. Znany ze swojej aktywności, bierze udział w konferencjach, występuje publicznie oraz zabiera głos w mediach przedstawiając zarówno punkt widzenia branż IT i telekomunikacji, jak również dostawców sprzętu. Z wykształcenia jest doktorem inżynierem automatykiem, ukończył także dzienne studia w zakresie zarządzania. W 2010 r. na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Dulka został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zaangażowanie w działalność na rzecz budowania nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Jest również laureatem nagrody „Złotego Cyborga”.
Od 25 lat jest związany z rynkiem technologicznym w Polsce. Publikuje i występuje na konferencjach dotyczących wykorzystania technologii w biznesie.
Jest współzałożycielem i partnerem zarządzającym CIONET, największej europejskiej społeczności CIO, zrzeszającej ponad 9000 członków zarządów odpowiedzialnych za technologie i dyrektorów IT. Od 2017 roku współtworzy inicjatywę Digital Excellence, która wspiera polskie przedsiębiorstwa w procesach transformacji biznesu.
Rafał jest partnerem w CRIDO. Specjalizuje się w opracowywaniu strategii rozwoju biznesu oraz ich wdrażaniu. W swojej dotychczasowej karierze zawodowej zrealizował z sukcesem kilkadziesiąt projektów z zakresu doradztwa strategicznego, łączenia przedsiębiorstw i przeprowadzania zmian organizacyjnych dla firm z branż: produkcyjnej, budowlanej, farmaceutycznej, FMCG, telekomunikacyjnej, finansowej, handlowej, BPO/SSC, energetycznej oraz usług profesjonalnych. Rafał pracuje w branży szkoleniowo-doradczej od 1999 roku. Przed dołączeniem do CRIDO w 2014 roku był związany firmą szkoleniowo-doradczą House of Skills, gdzie był partnerem, wiceprezesem zarządu i odpowiadał za rozwój biznesu. Jest autorem licznych programów szkoleniowych.
Posiada doświadczenie we wdrażaniu innowacji w bankach, w fintechach, w startupach. W swojej ponad 20-letniej karierze odpowiedzialna była za marketing, digital, sprzedaż i rozwój produktów na stanowiskach managerskich. Obecnie zajmuje się wdrażaniem innowacji i działań digitalowych na Uczelni Łazarskiego oraz nowej marki Lazarski University of Technology oferującej programy edukacyjne w dziedzinie technologii i AI. Jest mentorką i prowadzi warsztaty z zakresu zarządzania projektami i zarządzania zmianą.
Zgłoszenie do Konkursu następuje poprzez przesłanie kompletnego formularza aplikacyjnego wyłącznie w formie on-line wraz z wymaganymi załącznikami za pośrednictwem strony.
Warunkiem dopuszczenia do Konkursu jest przesłanie kompletnego formularza aplikacyjnego oraz akceptacja warunków Konkursu do dnia 31.07.2023 r. oznaczonego jako dzień upłynięcia terminu składania zgłoszeń. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu składania zgłoszeń.
Uczestnikami Konkursu zostać mogą: firmy tworzące oprogramowanie IT na rzecz innych podmiotów.
Uczestnik powinien spełniać następujące kryteria:
− posiadać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego/ Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
− posiadać siedzibę lub adres głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej na terenie Rzeczpospolitej Polski.
Jeden podmiot może się zgłosić lub zostać zgłoszony w każdej z kategorii.
Proces oceny Kandydatów/ Uczestników składa się z następujących etapów:
1 etap – Selekcja formalna
2 etap – Wybór nominowanych w każdej z kategorii przez Prezydium SoDA
3 etap – Wybór zwycięzców przez niezależną Kapitułę SoDA Awards
Nagrody SoDA Awards rozdane zostaną na Gali, która odbędzie się podczas czwartej konferencji SoDA, dnia 5 października br. w Warszawie. Na galę rozdania nagród zaproszeni są wszyscy, którzy zakupili bilet na wydarzenie. Nie ma możliwości odebrania nagrody poza Galą.